Pomysł na odwiedzenie dworu pojawił się następnego dnia po wyczerpującej wędrówce po Tatrach. Poza tym pogoda nie była idealna na dalsze wypady w góry, więc postanowiliśmy poznać trochę historii. Jak widać na mapie, z Vrbova do dworu jest tylko 11 km, 14 minut jazdy samochodem. Dwór jest poświęcony Ladislawowi Medňanskiemu, który również mieszkał w tym dworze. Jego prace są bardzo rzadkie i dlatego naprawdę ucieszy Państwa fakt, że w dworku na Strážkach znajdziecie dość dużą kolekcję jego dzieł. Jako rodak ucieszyłem się, że na wielu obrazach odnalazłem pejzaż Spisza i Tatr. Ale wystawa nie dotyczyła tylko obrazów Ladislava Medňanskiego. Cieszyliśmy się też z interpretacji historii, a ponieważ na wystawie byliśmy zupełnie sami, to było tak „bliżej” 🙂

Zobacz kilka zdjęć mojego opisu:

Na pierwszym zdjęciu jest ogrodzenie dworu, zaraz po drodze, według niego znam :-). Drugie zdjęcie przedstawia kościół i dzwonnicę, które znajdują się na wprost dworu. Trzecie zdjęcie to już ujęcie z zewnątrz dworu.


Pierwsze zdjęcie przedstawia dziedziniec dworu. Drugie i trzecie to wnętrze, które można zobaczyć podczas pokazu.

Ciekawe były drzwi „donikąd”. Pierwotnie podobno kierowali się do jednej z wieżyczek, ale nie dało się już jej zrekonstruować, więc były tylko drzwi donikąd… Drugie zdjęcie z serii pokazuje również przykłady ubiorów z epoki, na trzecim próbowałem uchwycić ogromna biblioteka. Pełno było literatury niemieckiej, angielskiej, węgierskiej, profesjonalnej, ale też darmowej, ale byłam zdziwiona, co wtedy mieli w domu…

Kadr z ostatnich przeglądów obrazów i wyjdźmy na zewnątrz. Park nie ma już obszaru, na którym kwitł. Mimo to jest bardzo miły.


Być może wypadałoby napisać coś o historii dworu w Strážkach, co jest dla mnie interesujące, a może tym bardziej, że dworek znajduje się zaledwie 14 km od Vrbowa, a jego historia jest ściśle związana z historią Obszar otaczający. Nie zrobię tego i jeśli chcesz się uczyć, zobacz stronę Guardian Mansion tutaj. Ogólnie mogę powiedzieć, że wycieczka, ekspozycja i ogólna wizyta w dworku w Strážkach była interesująca i po kilku doświadczeniach z odwiedzaniem muzeów i dworów latem 2014 roku mogę tylko polecić dworek Strážky.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone *