Kieżmark znajduje się 7 km od Vrbova, to praktycznie 5 minut samochodem i jak kiedyś zmierzyłem, tylko 7 minut rowerem, a mianowicie po prostu schodzisz od nas ze wzgórza…
Kieżmark ma dumną historię tego, jak miasto królewskie otrzymało prawa od węgierskiego króla Beli IV. w 1269 roku. Na jego słynną historię wskazują zachowane do dziś budynki, a na każdej fotografii Kieżmarku znajduje się albo zamek keżmarski, albo kościół ewangelicki, albo drewniany kościół ewangelicki, ale z pewnością jest ich więcej.

Ponad siedem wieków istnienia Kieżmarku naznaczyło jego architekturę, która począwszy od stylu romańskiego obejmuje każdy styl budowlany. Warto zwrócić uwagę na późnogotycką bazylikę św. Krzyż, który jest jednym z największych na Spiszu. Przed kościołem św. Krzyż to wolnostojąca wieża - Dzwonnica. Uważana jest za najstarszą renesansową dzwonnicę na Słowacji. Kieżmarkowe domy na rynku są mniej więcej podobne do dziś – kiedyś różniły się tylko tym, że mniejsze należały do rzemieślników, a większe do urzędników, lekarzy, kupców, ale w czasach komunizmu w ramach integracji Romów każdy chciał zaraz odejść. Jednak w domach znajdują się głównie sklepy z artykułami ogólnospożywczymi, artykułami sportowymi, drogerie, sklepy z narzędziami… to miasto, w którym kupcy nadal przebywają na ulicach miasta, a nie na targowiskach, chociaż to już się zmienia… Całe centrum Kieżmarku jest bardzo zadbany, czysty, po prostu ładny. A historię w tym mieście czuć na każdym kroku. W 1985 roku ewangelicki drewniany kościół artykularny i liceum ewangelickie stały się narodowymi zabytkami kultury. Ponadto znajdują się tu 2 narodowe zabytki kultury - liceum (z jedną z największych historycznych bibliotek szkolnych w Europie Środkowej) oraz drewniany kościół artykularny z XVIII wieku. Do dziś Kieżmark jest jednym z największych i najpiękniejszych miast Spiszu. Przekona Cię o tym ilość zabytków kulturalnych i historycznych, które znajdziesz spacerując po mieście. Miasto Kieżmark zachowuje również swój charakter, organizując targi miejskie, które zostały odnowione w 18 roku i od tego czasu działają corocznie. Słynne Europejskie Rzemiosło Ludowe (ELRO) odbywa się latem, a zimą jarmark bożonarodzeniowy. Jest to ciekawie rozwiązane, miasto zostanie, że tak powiem, zamknięte, są miejsca wzdłuż placu i wciąż program kulturalny. Na straganach znajdziecie wielu rzemieślników, którzy ręcznie prezentują swoją pracę, którą wykonują głównie jak za dawnych czasów…
W mieście znajdziesz sprzęt codziennego użytku pod kątem dzisiejszych potrzeb, taki jak stadion zimowy, stadion piłkarski, w mieście wiele barów, restauracji, oczywiście sklepy ze wszystkim… nie zapominaj, że zakupy w soboty można robić tylko do godziny 12:XNUMX zegar, jak zwykle zwyczaj. Mieszkańcy Bratysławy na pewno będą zaskoczeni 🙂
Miasto Kieżmark - co tam robić? Miasto Kieżmark - co tam robić? Miasto Kieżmark - co tam robić? Miasto Kieżmark - co tam robić? Miasto Kieżmark - co tam robić? Miasto Kieżmark - co tam robić? Miasto Kieżmark - co tam robić? Miasto Kieżmark - co tam robić? Miasto Kieżmark - co tam robić? Miasto Kieżmark - co tam robić? Miasto Kieżmark - co tam robić? Miasto Kieżmark - co tam robić? Miasto Kieżmark - co tam robić?
Zamek w Kieżmarku należy do typu tzw zamki miejskie – pierwsza wzmianka w 1463 roku. Choć pierwotnie miały chronić miasto przed wrogiem, majątki zamkowe walczyły z wolnym królewskim miastem Kieżmark przez prawie 250 lat, co było prawdopodobnie najdłuższą wojną w historii Europy, jeśli nie świat. Ostatecznie mieszkańcy miasta kupili zamek w 1702 r. i wreszcie zapanował spokój. Zamek był wykorzystywany do różnych celów, aż w końcu w 1931 roku otwarto w nim muzeum.